Nasi Ambasadorzy

DAMIAN ALEKSANDER

Aktor teatralny, telewizyjny i dubbingowy, reżyser, wykładowca akademicki. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu na Wydziale wokalno-aktorskim. Absolwent Państwowego Studium Wokalno-Aktorskiegoim. D. Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Finalista XIX Przeglądu. Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (1998). Od 2000 r. związany był z Teatrem Muzycznym „Roma” w Warszawie, gdzie zagrał główne role w takich musicalowych hitach, jak: Miss Saigon, Grease, Pięciu braci Moe, Koty, Les Miserables, czy Upiór w operze, w którym za rolę Eryka został nagrodzony potrójną Platynową Płytą.

Artysta współpracuje min. z takimi instytucjami, jak: Teatr Muzyczny w Poznaniu (główna rola w Jekyll&Hyde i Nine), Gliwicki Teatr Muzyczny (Fester w Rodzinie Adamsów). Wziął udział w blisko 100 koncertach musicalowych granych z towarzyszeniem polskich filharmonii pod batutą dyrektora Filharmonii Zabrzańskiej S. Chrzanowskiego. Można go zobaczyć w rodzimych serialach (m.in. Zostać Miss, Kryminalni, Hotel 52, Klan, Barwy szczęścia itd.), a także w filmie Toilet out of Order M. Bilskiego. Ponadto zrealizował polską wersję serialu popularno-naukowego Test Case wraz z Discovery Channel.
Propagator amerykańskiej metody Treningu Zastępowania Agresji (ART) w pracy z trudną młodzieżą.
Studiował psychoterapię wg metody terapeutycznej A. Midella.

Był felietonistą w magazynach Live and Travel i Łódź U Fly?. Autor "Lapidariów podróżnych" tomiku aforyzmów i zdjęć z podróży po Indiach i Nepalu. Razem z Magdaleną Miśko- Jackowską na antenie RMF Classic współtworzył przez dwa sezony program o tematyce musicalowej „Z musicalem pod rękę".
Od 2012 r. współpracuje z Operą i Filharmonią Podlaską, gdzie w premierowym spektaklu tej instytucji, musicalu Korczak Ch. Williamsa, wcielał się w postać samego Janusza Korczaka.
Tam też pojawił się w rolach Upiora z opery oraz Lejzora Wolfa w musicalach Upiór w operze A. Lloyda Webbera i Skrzypek na dachu J. Bocka. W sezonie artystycznym 2016-2017 wystąpił i wyreżyserował dwie produkcje: organizowaną przez OiFP Galę Sylwestrową jak i świąteczny Koncert Kolęd i Pastorałek „Bóg się rodzi” w Kościele Katedralnym św. Michała Archanioła w Łomży (reżyseria tv). Jest inicjatorem i realizatorem widowiska muzycznego "Tribute to Musical" którego zapis audio ukaże się na płycie jeszcze w tym roku. Obecnie gra jedną z głównych ról w najnowszej produkcji OiFP "Doktor Żywago" jako mecenas Komarowski.


----------------------------------
autor zdjęć: Michał Heller (otrzymane dzięki uprzejmości pana Damiana Aleksandra)